workpro-curriculum vitae

K čemu životopis slouží?

Životopis  (CV = Curriculum vitae) slouží jako souhrn vašeho dosaženého vzdělání, praxe a dovedností. Personalisté si díky němu během pár chvil udělají přehled o kandidátovi. Doba, kterou personalista věnuje získání prvního dojmu o kandidátovi, se udává na 5 – 20 sekund a proto se obecně doporučuje do životopisu uvádět pouze základní údaje, případně krátké věty, hesla.

Chtěli byste toho personalistovi sdělit více?

K osobnějšímu, podrobnějšímu představení slouží motivační nebo průvodní dopis, který k životopisu přikládáte. V průvodním dopise máte možnost sdělit více informací, svojí motivaci nebo svoje očekávání. V žádném případě nezaměňujte roli CV a motivačního/průvodního dopisu.

Jaký formát je vhodné použít?

Nejčastěji se životopis zasílá elektronicky. Sepište proto potřebné informace v textovém editoru (např. MS Office – Word) a jednoduše jej uložte do formátu PDF. Vyhněte se složitým designům nebo barevným kombinacím. V jednoduchosti je krása, a proto se u volby vzhledu svého CV držte spíše při zemi. Vytvořte přehlednou čistou strukturu a přiložte fotku.

Co má životopis obsahovat?

V horní části uveďte svoje kontaktní údaje – celé jméno a příjmení, tituly, adresu, telefonní číslo, email a fotku pasového formátu. Ve střední části se věnujte svému vzdělání, minulým pracovním pozicím, zkušenostem a dalším dovednostem. Vhodné je také uvést, jakými jazyky hovoříte, jakou máte znalost práce s PC. V závěrečné části připojte aktuální datum a váš vlastnoruční podpis.

Jaký rozsah je vhodný?

Vaše Curiculum vitae by nemělo být delší než 2 strany.

Čemu se vyhnout?

Do životopisu neuvádějte příliš mnoho informací – zahrňte pouze ty informace, které jsou klíčové pro pracovní pozici, o kterou se ucházíte. Nikdy neuvádějte negativní komentáře nebo špatné zkušenosti z minulých zaměstnání – taková sdělení si nechte k osobnímu pohovoru.

Existuje vzor (předloha) pro moje CV?

Na internetu existuje celá řada on-line formulářů, které vám tvorbu životopisu usnadní. Nebojte se tyto on-line nástroje využít. Odpadnou vám starosti, pouze vyplníte svoje údaje do předem připravené struktury a stáhnete si hotový výsledek.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *